Ana Sayfa Ceyhan Haberleri 7 Nisan 2019

Zeydan karalar mazbatasını almadı

Zeydan Karalar’ın Adana’da yolsuzluk nedeniyle

mazbatasını almaya gitmediği iddiası

Sosyal medyada ve haber sitelerinde paylaşılan iddiaya göre Adana’da 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde büyükşehir belediye başkanlığını kazanan CHP’li Zeydan Karalar belediyede çok fazla yolsuzluk olduğu iddiasıyla mazbatasını almaya gitmedi ve valilikten bakanlık müfettişlerince belediye dosyalarının araştırılmasını istedi.

 

Ancak Zeydan Karalar’ın belediyede çok fazla yolsuzluk olduğu iddiasıyla mazbatasını almaya gitmediği iddiası doğru değil. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Millet İttifakı’nın Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı olan ve seçimlerde en fazla oyu olan CHP’li Zeydan Karalar, bu iddianın sosyal medyada yayıldığı 4 Nisan 2019 itibariyle daha mazbatasını almamıştı. Bunun sebebi ise Cumhur İttifakı’nın (AK Parti-MHP) Adana’daki geçersiz oyların tekrar sayılmasını talep etmesiydi. Talep 5 Nisan 2019’da reddedildi ve Adana’da seçimin sonucu resmi olarak kesinleşmiş oldu. Yeni Belediye Başkanı olan Karalar henüz (5 Nisan 2019 / 17:00) mazbatasını almadı.

Ayrıca Zeydan Karalar’ın mazbatasını almayacağı yönünde resmi bir açıklaması da bulunmuyor. Bir belediyedeki yolsuzlukların tespiti için ise öncelikle müfettiş incelemesi yapılması gerekiyor.

Zeydan Karalar mazbatasını almadı
Anadolu Ajansı’nın (AA) verilerine göre 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığına Millet İttifakı adayı CHP’li Zeydan Karalar, oyların yüzde 53.63’ünü alarak seçimi kazandı.

 

Yorumlar