Ana Sayfa Ana Manşet 9 Aralık 2019

Erdoğan: Libya yardım isterse hazırız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘Cumhurbaşkanı Özel Yayını’nda gazetecilerin sorularını yanıtlıyor. Konuşmasına Türkiye ile Libya’nın arasında varılan mutabakata değinen Erdoğan, “Haklarımıza rağmen tehdit ettiler ama biz tehditlere aldırmadık.
Bu mutabakatla Türkiye uluslararası hukuktan doğan haklarını kullandı. Rahatsız olanların tek taraflı adımları, oyunları bozuldu.” ifadelerini kullandı “Anlaşma gereği Libya Türkiye’den yardım isterse ne olur” sorusuna cevap veren Erdoğan “Böyle bir durumda Türkiye nasıl bir inisiyatif göstereceğine kendisi karar verir. Kimseden izin alacak değildir. Libya’ya her türlü desteği vermeye hazırız” cevabını verdi. Erdoğan’ın açıklamalarından diğer satır başları şu şekilde: Erdoğan,” Bir sondaj gemisi daha alacağız. Sadece Akdeniz’de değil, tüm uluslararası sularımızda çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi… İdlib her geçen gün daha iyiye gidiyor. Ama asıl bizim derdimiz burada, Tel Abyad buradan Rasulayn var. İkisinin arası 120 kilometre, ama derinlik 30 kilometre. Bizim asıl hedefimiz Derik denilen bir yer var, orası Irak sınırıdır. Biz bütün bu bölgedeki teröristlerin buralardan boşaltılmasını hem Rusya’dan hem ABD’den istedik. 120 ve 150 saatlik anlaşmalarımız oldu. Onlar bu saatlerde boşaltılacağını söyledi. Ama ne Rusya ne ABD bunu gerçekleştirebildi. Biz de tabi kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz dedik. Bizim hedefimiz Tel Abyad ile Rasulayn arasına 1 milyon insan yerleştirmek. Güvenli bölge planlamamız bu.
Bir an önce buralarda atacağımız adımlarla bu insanları artık çadırlardan kurtaralım, aynen Cerablus’ta olduğu gibi kendi topraklarına dönmesini sağlayalım dedik. İlk görüşmede hepsi iyi hoş diyor, ama adım atmıyorlar.

Dörtlü Zirve’de de bu konuda mutabık kaldık. Tel Abyad ile Rasulayn arasına örnek bir adım Türk milleti atabilir.

Yorumlar