Dogecoin
Table of Contents:

Bitcoin Cash Nedir?

Tarafından yazılmıştır:
10/24/2022

Bitcoin Cash, Bitcoin ile aynı blok zinciri üzerine inşa edilmiş bir kripto para birimidir. Bitcoin Cash, 1 Ağustos 2017'de Bitcoin blok zincirinin "hard fork" olarak adlandırılan bir işlemiyle piyasaya sürüldü. Bitcoin cash nedir? Tam olarak neden ve nasıl ortaya çıkmıştır? Bazı Bitcoin blok zinciri katılımcıları, Bitcoin'in daha fazla işlem hacmini işlemesine izin vermek için kuralları değiştirmeyi önerdi. Çoğu node rules denilen, bilgisayarlar arası belirli ‘düğümsel’ kuralları izleyerek bilgilerin paylaşılmasını sağlayan kuralların değiştirilmesine karşı oy kullandı, bu da hard fork denilen işlem ile sonuçlandı ve yine bu durum ortak bir kökene sahip iki farklı blok zinciri yolu yarattı: Bitcoin ve Bitcoin Cash.

Dijital varlık saklama şirketi Finoa'nın kurucu ortağı ve eş CEO'su Henrik Gebbing, "Neredeyse bir dinin parçalanması gibi hissettirdi" dedi. "Madenciler çabalarını hangi zincire yönlendireceklerine, borsaların bu yeni ortaya çıkan para biriminin ticaretini destekleyip desteklemeyeceklerine ve piyasadaki yatırımcıların da bu yeni para birimine ilgi duyup duymadıklarına ve adil fiyatının ne olması gerektiğine karar vermek zorundaydı."

Bitcoin Cash Nasıl Çalışır?


BCHA nedir? Nasıl işler ve çalışır? Bitcoin Cash, Bitcoin'den daha büyük bir blok boyutu kullanır - bloklar, blok zincirine aynı anda eklenen işlem gruplarıdır.

Bitcoin blokları 1 megabayt (MB) ile sınırlar, bu da saniyede yalnızca yaklaşık yedi işleme izin verir. Bitcoin Cash blok boyutunu başlangıçta 8 MB'a, daha sonra ise 32 MB'a çıkararak saniyede 100'den fazla işlem yapılmasına olanak sağladı.

Blok boyutu ve işlem hızının ötesinde, Btc Cash Bitcoin'e çok benzer şekilde çalışır. Açık kaynaklı, merkezi olmayan bir dijital defterdir. Madenciler, denklemleri çözmek için kriptografi kullanarak işlemleri onaylar ve blok zincirine ekler, çalışmalarının ödülü olarak Bitcoin Cash jetonları alırlar. Daha sonra bu jetonları başkalarına satabilirler. Bitcoin Cash, tıpkı Bitcoin gibi yalnızca toplam 21 milyon jeton piyasaya sürecektir. Bu nedenle bu Bitcoin Cash’i de Bitcoin’e benzer şekilde arzı sınırlıdır. Ancak piyasadaki Bitcoin Cash yorumları değişiklik gösterebilmektedir. Yazının devamında kısaca avantajları ve dezavantajlarına değineyeceğiz.

Bitcoin Cash

Bitcoin Cash'in Avantajları

Daha hızlı, daha ucuz işlemler.. Bir kuruştan daha az işlem maliyeti ve saniyede 100'den fazla işlem gerçekleştirme potansiyeli ile Bitcoin Cash uygulanabilir bir ödeme platformu olabilir. Yine de, Visa ağı saniyede 2.000 işlem gerçekleştirmektedir, bu nedenle Bitcoin Cash'in hala kat etmesi gereken bir yol vardır.

Bitcoin'den daha ölçeklenebilir. Bitcoin Cash'in daha büyük blokları, daha yüksek ölçeklenebilirliğe sahip bir blok zincirine olanak tanıyarak kullanıcılar için daha düşük işlem ücretleri sunar ve dolayısıyla daha fazla işlem yapılabilir hale gelir.

Merkezi olmayan para. Bankaların ve merkezi hükümetlerin finansal sistemde çok fazla merkezi kontrol sağlamasından endişe duyanlar için Bitcoin Cash, merkezi olmayan ve herhangi bir varlık tarafından kontrol edilmeyen para birimi benzeri bir sistem sunmaktadır.

Erişilebilirlik. Piyasadaki binlerce kripto para arasında Bitcoin Cash en popüler olanlardan biridir ve daha az bilinen rakiplerinin aksine çoğu büyük borsa üzerinden satın alınabilir.

Felsefi farklılıklarına rağmen, Bitcoin Cash ve Bitcoin birkaç teknik benzerlik paylaşıyor: Aynı fikir birliği mekanizmasını kullanıyorlar ve arzlarını 21 milyon jetonla sınırladılar.

Bitcoin Cash'in Dezavantajları

Nispeten düşük benimsenme oranı. DeFi Technologies sermaye piyasaları başkanı Russell Star, "Tartışmaların çoğu işlem süreleri ve güvenlikle ilgili teknolojik tartışmalara odaklanmış olsa da, bence gelişmekte olan teknolojilerde gözden kaçan ama belki de en önemli olan büyük bir faktör var: benimseme" dedi.  "Her tür ağın, para biriminin ya da teknolojinin başarısı onu kullanan kullanıcılara bağlıdır." Bitcoin Cash'i Bitcoin'e kıyasla daha az kişi kullandığı için, kabul gören bir yatırım ya da değişim aracı olarak büyümekte zorlanabilir.

Daha zayıf güvenlik. Bitcoin Cash, yeni blokları doğrulamak için daha az madencilik gücü gerektirdiğinden, işlemleri Bitcoin'den daha hızlı ve daha düşük maliyetle işler. Bu da sistemi Bitcoin'den daha az güvenli hale getirir.

Markalaşma sorunu. Harf fork işleminden sonra, hangi coinin daha popüler olacağını görmek için bir savaş yaşandı. Bitcoin net bir şekilde kazanan oldu. Bu durum özellikle de çok benzer bir adı paylaştıkları için Bitcoin Cash'in kendisini ayırt etmesini zorlaştırmaktadır.

Çevresel etki. Bitcoin Cash hala, madencilerin işlemleri gerçekleştirmek için kriptografik denklemleri çözmek üzere bilgisayarları çalıştırmak zorunda olduğu ve önemli ölçüde enerji kullanan bir blockchain proof of work sistemi kullanmaktadır. Bitcoin Cash, Bitcoin'den daha az elektrik kullanıyor olsa da, bu sistem hala yüksek bir çevresel maliyete sahiptir.

Bitcoin Cash ve Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

Bitcoin Cash mi yoksa Bitcoin mi satın almanız gerektiği, uzun vadeli bir yatırım mı yoksa işlemler için kullanacağınız bir şey mi aradığınıza bağlıdır.

Star, tüm kripto yatırımlarında olduğu gibi dikkatli olunması gerektiği konusunda uyarıyor. Star ayrıca, kripto ve gelişmekte olan teknolojiler hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenlerin ufuklarını Bitcoin ve Ethereum gibi en popüler seçeneklerin ötesine genişleterek fayda sağlayabileceklerini belirtti.

Bitcoin Cash'in arkasındaki konsept bir miktar potansiyele sahip olsa da, orijinal Bitcoin'in yerini almak gibi büyük bir hedefe henüz ulaşmış değil. Eğer daha fazla kabul gören bir değişim aracı olarak yükselişe geçerse, o zaman büyük kardeşini daha zorlu bir koşuya sokabileceğinden bahsetmek mümkün olabilir.

Bitcoin Cash continues to trade—at a fraction of Bitcoin's price—but has yet to achieve widespread consumer acceptance as a form of payment.

Bitcoin Cash, Bitcoin fiyatının çok altında ticaret yapmaya devam ediyor, ancak henüz bir ödeme şekli olarak yaygın bir tüketici kabulü sağlayamadı.

Bitcoin Cash Madenciliği Nasıl Yapılır?

Madencilik, diğer kripto paralarda olduğu gibi Bitcoin Cash için de önemli bir faktördür. Bitcoin blockchain sistemi üzerinde işlem görmektedir. Bu durum sistemin devamlılığı ve güvenliği için önemlidir.

Madenciliğe başlamadan önce kazandığınız Bitcoin Cash'i saklayabileceğiniz bir cüzdan oluşturmalısınız. Kar elde edebilmek için Bitcoin madenciliğinde olduğu gibi Bitcoin Cash madenciliğinde de bu amaç için özel olarak üretilmiş ASIC cihazlarına sahip olmanız gerekir.

Kazdığınız her blok için bir ödül alırsınız. Bitcoin Cash blokları 8 MB boyutundadır, bu da blok oluşturmak için daha fazla işlem gücü ve enerji gerektirir.

FAQ

Bitcoin Cash, Bitcoin ile aynı mı?
Hangisi daha iyi Bitcoin Cash veya ethereum?
Bunu da beğenebilirsin:
Bir konuda yardımımızı ister misiniz?
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
© All Rights Reserved, 2022