Dogecoin

Bitcoin Dominance

Tarafından yazılmıştır:
Osman Husain
09/08/2022

Bitcoin'in temsil ettiği tüm kripto para birimlerinin toplam piyasa değerinin yüzdesi, Bitcoin (BTC) dominansı tanımlamanın en basit yoludur. Dolaşımdaki madeni para sayısı ile mevcut fiyat çarpılarak piyasa değeri belirlenir. Diğer bir değişle Bitcoin’in dominansı anlık olarak piyasa hakimiyetini belirler. Bunun sonucunda, piyasa farklı yönlerden olumlu ya da olumsuz şekilde etkilenebilir.

Bitcoin Dominance (Dominasyon) Nedir?

BTC Dominance tam olarak ne demek? Bitcoin'in kripto para piyasasının geri kalanına göre piyasa değeri, bitcoin dominance veya BTC dominansı yani diğer bir deyişle hakimiyeti olarak bilinir. Başka bir deyişle, Bitcoin'in oluşturduğu kripto para birimi piyasa değerinin payıdır. BTC dominance değeri, Bitcoin'in değerinin, diğer tüm kripto para birimlerinin piyasa değerinin toplamına bölünmesiyle hesaplanır.

Bitcoin Dominance’ının temel göstergesi, kripto para birimi al satçılarına ve yatırımcılara Bitcoin ile ilgili piyasayı okumada izlenen anahtar göstergelerden biridir. Tüm kripto para birimlerinin değeri, BTC'nin pazar payı arttıkça genellikle azalır ya da pazar payı düştükçe artar.

Bitcoin en iyi bilinen ve en likit kripto para birimidir, bu nedenle en güvenli kripto para birimi olarak görülmektedir - Matt Maley

Bitcoin Dominance Neden Yükselir?

Tam olarak Bitcoin Dominance’ı nasıl çalışır? Bitcoin Dominance’ı bir dizi faktörden etkilenir. Bitcoin'in piyasa hakimiyeti yani dominance’ı kripto para birimlerinin ilk yıllarında sürekli olarak %90'dan fazlaydı. Ancak zaman geçtikçe, birçok alternatif kripto para birimi piyasaya girdi ve bitcoin'in pazar payını daha önce olmadığı kadar azalttı. Bunun nedeni, birkaç yeni kripto para projesinin, bitcoin meraklılarının yalnızca küçük bir bölümünü çeken stake etme, borç verme ve likidite sağlama gibi cezbedici alternatif yöntemleri piyasaya sürmesidir. Örneğin, Ethereum'da bulunan merkezi olmayan uygulamaların bolluğu, birçok kullanıcıyı Bitcoin'den uzaklaştırdı. Bununla birlikte, sayısız kripto para girişimi yol boyunca başarısız oldu ve bu da bitcoin'in hakimiyetinin bir kez daha artmasına neden oldu.

BTC Dominance. Source: Tradingview

Bitcoin Piyasa Hakimiyetinin Değişim Süreci

Dünya gündeminde ve kripto para özelinde yaşanan gelişmeler BTC Dominance’ın nasıl işlediğini değiştirebilir. Bitcoin ilk çıktığında ve henüz piyasa neredeyse hiç rakibi bulunmadığında, Bitcoin Dominance’ı yaklaşık %93 civarlarındaydı. Ancak 2017'de daha fazla alternatif para birimi ortaya çıktığında, BTC Hakimiyeti düşmeye başladı. Bu altcoin sezonu olarak da bilinen, altcoinlerin Bitcoin’e kıyasla çok daha fazla değer kazandığı dönemlerin başladığının bir göstergesiydi. Oldukça yüksek piyasa değerleri ile Ethereum ve XRP, altcoinlerin yükselişinin Bitcoin’in piyasa hakimiyetini nasıl önüne geçilebileceğinin en büyüj örnekleridir.

Daha sonra, Haziran 2017'de Bitcoin Hakimiyeti aniden %40'lara düştü. İnsanların ERC-20 jetonlarına geçmeye başlamasıyla ortaya çıkan kripto para birimi likiditesindeki büyük değişim, bu sert düşüşün ana nedeniydi. Bu noktada, piyasa değerleri sıralamalarında en üst sırada yer almak için rekabet eden kripto para birimlerini tanımlayan "flippening" ifadesi ortaya çıktı.

BTC Dominance’ı Eylül 2019'da %70'lere ulaştı. Ancak BTC Hakimiyetinin tekrar bu seviyelere gelmesi pek de olası görülmemekte.

Bitcoin Dominance Yükselirse Ne Olur?

İlk ve en yaygın kullanılan kripto para türü olduğu için, Bitcoin piyasa üzerinde en fazla etkiye sahiptir. Sonuç olarak, kripto para birimlerinin tüm piyasa değeri, Bitcoin'in piyasa değeri tarafından belirlenen bir sistemi takip eder. Bitcoin Dominance’ı arttıkça, altcoinler BTC'ye göre daha az değerli hale gelir. Genel olarak konuşursak, yatırımcılar Bitcoin'in hakimiyeti artıyorsa, alternatif kripto para birimlerinden daha fazla Bitcoin tutmanızı tavsiye ediyor. Anlık Bitcoin Dominance’ı ise yine piyasa en az yatırımcılar kadar işlem yapan al satçıların işlem yönlerini belirlemede etkileyici önemli bir faktör.

Bitcoin Dominace

Bitcoin Dominance Düşerse Ne Olur?

Peki ya Bitcoin Dominance düşerse ne olur?  Bitcoin’in piyasa hakimiyeti düştükçe piyasadaki diğer kripto paralara kıyasla daha değersiz hale gelir. Yatırımcılar, Bitcoin'in hakimiyeti azalıyorsa, Bitcoin’den farklı, gelecek vaadeden alternatif kripto para birimi bulundurmanızı tavsiye ediyor. Burada ise kilit nokta, Bitcoin Dominance’ının düşmesi nedeniyle piyasada bulunan herhangi bir altcoin’e yatırım yapmak yerine, projesi kuvvetli ve kullanıcılarına güven veren kripto paralara yönelmek.

Bitcoin Dominance Oranını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Bitcoin’in ilk günlerinde, birkaç altcoin yatırım çektiği için Bitcoin Dominance değeri % 95 veya daha yüksek bir orana sahipti. Ancak daha fazla insan alternatif kripto para birimleriyle ilgilenmeye başladıkça Bitcoin'in hakimiyeti yıllar içerisinde giderek azalmaya başladı.

Örneğin, 2017'de ilk madeni para arzı (ICO) çılgınlığı patlak verdiğinde, altcoinlere yapılan yatırım bir anda fırladı ve Bitcoin'in pazar payı %35 gibi bir seviyeye düştü. 2018'de, bu altcoinlerin birçoğu başarısız olduğu için Bitcoin'in pazar payı %70'e yaklaştı.

Bitcoin'in enerji kullanımı ve Çin'in Bitcoin madenciliğini yasaklaması ile ilgili olumsuz haberlere yanıt olarak altcoinlere olan ilgi arttıkça, her ikisi de yatırım üzerinde baskı yaratırken, BTC Dominance değeri 2021'de bir kez daha düşmeye başladı.

Bitcoin Dominance oranını bize sunan denklemi dikkatlice incelendiğinde, aşağıdaki iki değişkeni içerdiğini görülebilir:

  • Bitcoinin piyasa değeri
  • Piyasadaki tüm kripto para birimlerinin değeriє

Bu iki temel unsur, Bitcoin'in Dominance oranı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

Bitcoin Dominance Kaç Olmalıdır?

“Bitcoin Dominance kaç olmalıdır?” ise yatırımcıların sık sık sorduğu diğer bir soru. Bitcoin yüksek bir Dominance’a sahipse, diğer kripto para birimlerinden daha fazla etkiye sahiptir. Bakış açınıza ve stratejinize bağlı olarak, bu iyi veya kötü olabilir.

Yüksek bir BTC Dominance’ı, Bitcoin yatırımcıları için avantajlıdır, çünkü bir bütün olarak kripto para birimi piyasası arttığında Bitcoin’in değer kazanma olasılığını artırır. Öte yandan, bitcoin düşük bir dominance’a sahipse, Bitcoin piyasa üzerinde daha az etkilidir ve dolayısıyla değeri çlok daha değişkendir.

FAQ

Bunu da beğenebilirsin:
Bir konuda yardımımızı ister misiniz?
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
© All Rights Reserved, 2022