Dogecoin

Bitcoin (BTC) Halving Nedir?

Tarafından yazılmıştır:
19/09/22

Bitcoin ekosisteminin yatırımcılarının hakkında bilgi sahibi olması gereken farklı birçok özelliği vardır. Bunlardan biri de Bitcoin halvingdir. Peki ya bitcoin halving ne demek? Her 210.000 blokta bir veya kabaca her dört yılda bir, 21 milyon bitcoin'in tamamı tamamen çıkarılana kadar, yeni BTC'nin oluşturulma oranı yarıya indirilir.Bu süreç bitcoin halving, yani Türkçe adı ile yarılanma olarak bilinir.

Bir blok madenciliğinin ödülü, 2012'deki ilk Bitcoin yarılanmasında 50 Bitcoin'den 25 Bitcoin'e düşürüldü. 11 Mayıs 2020 itibariyle, çıkarılan her yeni blokla 2016'da 12,5 BTC'den sadece 6,25 yeni Bitcoin üretiliyor.

Kripto para dünyası uzmanlarına göre bitcoin yarılanması için hazırlanmalı çünkü bu, kârlılıkta neredeyse ani bir kayıp anlamına geliyor. Bitcoin (BTC) halving yerleşik olan ve kripto para biriminin tüm yönleri üzerinde önemli bir etkisi olan Bitcoin sisteminin bir işlevidir.

BTC Halving 2012,2016,2020

Bitcoin Halving Neden Önemlidir? Neden Gerçekleşir?

Bitcoin yatırımcıları bu sistemik özelliğin farkında olmalıdır, çünkü yarılanmalar Bitcoin fiyatında önemli dalgalanmalara neden olur. Nedenini görmek basit; Bitcoin yarılanma süreci nedeniyle mevcut Bitcoin sayısı azaldığında, çıkarılacak Bitcoinlerin değeri artar. Ve bu tür değişiklikler beraberinde kâr potansiyeli getirmektedir.

Daha iyi anlayabilmek adına Bitcoin'in geçmişteki fiyat hareketleri düşünülebilir. 28 Kasım 2012'de bir Bitcoin'in fiyatı 12 dolar civarındayken, ilk yarılanma gerçekleşti. Bir yıl sonra, Bitcoin yaklaşık 1.000 dolara yükseldi. Bitcoin, 9 Temmuz 2016'daki ikinci yarılanma sırasında jeton başına 670 dolara düştü, ancak Temmuz 2017'ye kadar 2.550 dolara fırladı.

Elbette, bir yarılanmanın ardından Bitcoin fiyatındaki yükselmeleri analiz ederken, medyanın kripto para birimlerine ve Bitcoin'in kendisine artan ilgisi, dijital varlığın anonimliğine olan ilgi ve para birimi için gerçek dünya uygulamalarının bir listesi de dahil olmak üzere dikkate alınması gereken farklı ek faktörler de mevcut.

BTC Halving nasıl çalışıyor?


Bitcoin kodundaki bir satıra göre, 210.000 jeton arzından sonra madencilerin ödülü %50 oranında azalmak zorundadır.
Madenciler işlenen ve oluşturulan her blok için başlangıçta 50 BTC ödül almaktaydı. İlk 210.000 bloğun ardından ödül 2012’de 25 BTC olarak değişti.
Her işlem için blok tabanlı doğrulama gereklidir.
Ödül, doğrulanan her blok ve işlem için belirlenir ve her yarılanmada ayarlanır.
Bitcoin'in piyasa değeri, arzının yarısından etkilenir, çünkü ağda daha fazla para kullanılabilir hale geldikçe talep artar.

Gelecekte madencilerin, teşviklerinin yeterli miktarda olmadığına inandıkları ve ödemelerin her dört yılda bir yarıya indirilmesi nedeniyle madenciliği tamamen durdurduğu bir gün gelebilir. Bitcoin'lerini en başından çıkarmış ve biriktirmiş olanlar büyük bir avantaja sahiptir. Yalnızca fiyatın yükselmesini beklerken kripto paralarına sıkı sıkıya tutunmaları gerekiyor.

Ödüller 50 BTC'de kalsaydı, daha fazla Bitcoin arzı olmazdı. Bu nedenle, Bitcoin halving (Bitcoin yarılanma) Bitcoin’in ömrünü aslında oldukça uzatmaktadır. Eğer ki gelecek yıllarda Bitcoin madenciliği ile ilgilinenlerin sayısı düşüş gösterirse 210,000 koin hedefine ulaşmak oldukça zaman alacaktır ve bu da dağıtılan ödüllerin uzun bir süre aynı kalacağı anlamına gelir.

2024 yarılanması muhtemelen Şubat 2024 ile Haziran 2024 arasında gerçekleşecektir. En güncel tahminimiz bu sayfanın üst kısmında gösterilmektedir.

Bitcoin Halving Tarihleri

Bitcoin yarınlanma tarihleri ise önceden net olarak bilinememekle beraber daha önceki yarılanma tarihlerinden ve madencilerin hızlarından yola çıkılarak tahmin edilebilmektedir.

İlk Bitcoin yarılanması 28 Kasım 2012’de, koin başına 11 dolarlık bir fiyatla dolaşımda toplam 10,5 milyon BTC ile gerçekleşti.

9 Temmuz 2016’da, 5.250.000 BTC veren ve 420.000 bloğun madenciliğini gerektiren ikinci Bitcoin yarılanması gerçekleşti. Aralık 2017'de 20.000 ABD Dolarına ulaşmadan önce, Bitcoin’in fiyatı 500 ABD Doları ile 1000 ABD Doları arasında değişiyordu.

Kripto para piyasasının altın yılı olan 2020 yılında, 11 Mayısta üçüncü Bitcoin yarılanması gerçekleşti. 2.625.000 BTC arzı yukarı yönlü bir trendle piyasaya sürüldü. O zamanlar bir Bitcoin'in maliyeti 9.000 ABD dolarıydı; yıl sonunda ise 30.000 ABD Dolarına yükseldi.

Bitcoin halving tarihleri 2022 yılı yer almıyor. 2024'ün başlarında bir sonraki Bitcoin yarılanması olacağı tahmin ediliyor. 1.312.500 BTC için madeni para arzı sağlanacak.

Bitcoin Yarılanma Zaman Çizelgesi
2009 Madencilik ödülleri blok başına 50 BTC'dir
2012 İlk yarılanma. Ödüller 25 BTC'ye düşüyor
2016 The second halving. Rewards drop to 12.5 BTC
2020 Üçüncü yarılanma. Ödüller 6.25 BTC'ye düşüyor
2140 64. ve son halving gerçekleşir

Bitcoin Blok Ödülü Nedir?

Bitcoin blok zinciri ağındaki madencilere yapılan ödemeler, blok ödülleri olarak bilinir. Madencilerin sonunda fiat paraya dönüştürdüğü Bitcoinlerdir. Ek olarak, kazanılan Bitcoinler çeşitli platformlarında para kazanmak için yatırım olarak kullanılabilirler. Bitcoin madenciliği ve işlem doğrulama ödemeleri blok ödüllerine dahildir.

Blok ödülleri her dört yılda bir  azalır. Ve halving aşamasında bu gerçekleşir. Bitcoin yarılanması, işlemden sonra, daha önce blok zincirine bir işlem bloğu eklemek için X Bitcoin alan madencilerin artık yarım X Bitcoin alacakları anlamına gelmektedir. Örneğin, 6.25 koin mevcut durumdaki Bitcoin blok ödülüdür. Sonraki Bitcoin yarılanmasının ardından, yeni ödül 3.125 koin olacaktır. Bu nedenle yatırımcılar bir sonraki bitcoin halving’in ne zaman olduğunu yakından takip etmelidirler.

Halving’in Avantajı Nedir?

Kripto meraklıları, bitcoin'in yarıya indirilmesinin iyi bir şey olduğuna inanıyor. Bitcoin yarılanmasının Bitcoin'in olağanüstü başarısının ve çığır açan bir teknolojik gelişme olarak statüsünün arkasındaki ana faktörlerden biri olduğu söyleniyor.

Bitcoin’in en büyük avantajlarından biri sınırlı arzı olması. Federal Rezerv'in matbaaları durmadan çalıştırdığı, varlık balonlarını şişirdiği ve enflasyon endişelerini körüklediği bir zamanda Bitcoin fiat paralar gibi istendiğinde basılamaz. Halving yani yarılanması süreci de arzı kontrol eden en büyük faktörlerden.

Blockchain sisteminde aracılar yoktur. Bu nedenle Bitcoin arzının yarıya indirilmesi, ağ enflasyonunu ve BTC arzını düzenlemek için gerekli bir özelliktir. Bitcoin halving etkinliğinin amacı, madencilere verilen blok ödülünü dört yılda bir veya ağa 210.000 yeni blok eklendiğinde yarıya indirmektir. Sonuç olarak, her halving sonrasında Bitcoin fiyatı orta vadede artış göstermektedir.

FAQ

21 Milyon Bitcoin'in Tamamı Ne Zaman Çıkarılacak?
Yarıya İndirme Gerekli mi?
Bunu da beğenebilirsin:
Bir konuda yardımımızı ister misiniz?
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
© All Rights Reserved, 2022