Dogecoin

Bitcoin Madenciliği Nedir ve Nasıl Yapılır?

Tarafından yazılmıştır:
Osman Husain
09/08/2022

Hem yeni bitcoin'in dolaşıma girdiği mekanizma hem de Bitcoin dijital para birimi sistemine yapılan yeni işlemlerin doğrulandığı prosedür "madencilik" olarak bilinir.

Bitcoin'in iç işleyişine aşina olmayanlar için bitcoin madenciliği, bir blok zinciri için işlemleri doğrulama sürecidir. Kripto para biriminin sürekli büyüyen blok zinciri ağına bloklar veya kayıtlar eklemek, etkin bir şekilde bir nevi kriptografi yarışıdır. Kazanan madenciler, bu hizmet (BTC) karşılığında Bitcoin ile ödüllendirilir.

Bitcoin Madenciliği (Mining) Nedir?

Bitcoin madenciliği nedir? İnanılmaz derecede zorlu aritmetik bulmacaları çözerek, tüm finansal işlemlerin doğrulanmasına izin veren yeni bitcoinler üretilir. Madenci, başarılı bir şekilde bir Bitcoin (BTC) madenciliği yaptıktan sonra belirli sayıda bitcoin elde eder.

2009'daki lansmanından bu yana Bitcoin, keskin fiyat dalgalanmaları ve yükselen değeri nedeniyle popülaritesini artırdı. Genel olarak kripto para birimlerinin ve özellikle Bitcoin'in son zamanlarda hızla yükselen fiyatları göz önüne alındığında, madenciliğe olan ilginin artması mantıklı. Bununla birlikte, bitcoin madenciliğinin karmaşıklığı ve pahalı masrafları, onu kullanıcıların çoğunluğu için zayıf bir yatırım haline getiriyor. Bitcoin madenciliğinin amacı, kısaca belirtmek gerekirse, son işlemlerin kayıtları olan bloklar oluşturmak ve bunları blok zincirine eklemektir.

Bitcoin madencisi net pozisyon değişim grafiği. Source: Glassnode

Bitcoin Nasıl Üretilir?

Bitcoin madenciliği nasıl çalışır? Bitcoin madencileri, Bitcoin üretmek için düzgün bir şekilde bir blok eklemek zorundadır ve bu nedenle pahalı bilgisayarlar ile inanılmaz derecede zor matematik problemlerini çözmek için rekabet eder. Madencilik sürecini bitirmek için sorguya doğru veya en yakın yanıtı ilk keşfeden madenci olunmalıdır. Proof-of-Work (PoW) doğru sayıyı (hash) belirleme tekniğidir. Madenciler, olabildiğince hızlı ve rastgele tahminler üreterek, çok fazla işlem gücüne ihtiyaç duyan hedef sayıyı (hash) tahmin etmeye çalışırlar. Her geçen gün ağa katılan daha fazla madenci, işleri daha da zorlaştırıyor.

Bitcoin işlemleri geri döndürülemez. Yanlış miktarı gönderirseniz veya doğru miktarı yanlış kişiye verirseniz, işleri düzeltmek için seçenekleriniz sınırlıdır.

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Peki ya Bitcoin madenciliği nasıl yapılır? Bitcoin madenciliği yapmak için gerekli olan donanımlar nelerdir ve nasıl bir yol izlenmesi gerekir?

“Bir CPU, bir oy!” Satoshi Nakamoto. Başlarda CPU’lar sayesinde yalnızca bilgisayarda Bitcoin madenciliği yaygındı. Bunu takiben, çoklu grafik kartı sistemleri, ardından sahada programlanabilir kapı dizileri ve nihayetinde çok daha az güç tüketip çok daha fazla hash bulabilen ASIC'ler pazarı ele geçirdi.

Bitcoin madencilerinin, şu anda madenciliğe başlamak için aşağıdakilere ihtiyacı vardırr:

  • Güçlü madencilik cihazları -  Madencilik işlemine, genellikle "teçhizat" olarak bilinen bu bilgisayarlar ve belirli bir kullanım için özel olarak oluşturulmuş mikroçipler olan ASIC'ler büyük ölçüde yardımcı olur.
  • Elektrik -  Birincil işletme maliyeti enerjidir ve enerji maliyetiyle ilgili karlılık, kilovat saat başına birkaç sent kadar az olabilir.
  • Ucuz bir güç kaynağı - Güç tüketimi, bitcoin madenciliği ile ilgili en büyük masraftır, bu nedenle etkili bir güç kaynağına sahip olmak çok önemlidir.
  • Madencilik Yazılımı - Madencilik işlemi sırasında, bu yazılım kriptografik matematik sorunlarını çözer. Bu yazılım, CGMiner gibi açık kaynaklı bir yazılım olabilir.
  • Ucuz bir güç kaynağı - Güç tüketimi, bitcoin madenciliği ile ilgili en büyük masraftır, bu nedenle etkili bir güç kaynağına sahip olmak çok önemlidir.
  • Madencilik Yazılımı - Madencilik işlemi sırasında, bu yazılım kriptografik matematik sorunlarını çözer. Bu yazılım, CGMiner gibi açık kaynaklı bir yazılım olabilir.
BTC Madenciliği

CPU Madenciliği

CPU madenciliği, bir merkezi işlem birimi (CPU) ile kripto para madenciliği sürecidir. CPU'lar, dizüstü bilgisayarlar ve masaüstü bilgisayarlar gibi cihazlarda yaygın bir bileşendir. Erken Bitcoin (BTC) madencileri, masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarındaki CPU'ları kullanarak blokları başarıyla kazmayı başardılar.

GPU Madenciliği

Madencilerin sayısı, blockchain ve kripto para birimlerine olan ilgiyle birlikte arttı ve bu da madencilik için artan rekabete yol açtı. Bu tarz gelişmeler nedeniyle, büyük kripto para birimlerinin çoğunluğu, bu tip madencilik için daha etkili olduğundan ve CPU'lardan çok daha yüksek bir hash oranına sahip olduğundan, CPU'ları kullanmaktan grafik işleme birimlerini (GPU'lar) kullanmaya geçti. 2010 yılında, ilk GPU madenciliği yazılımı kullanıma sunuldu.

ASIC Madenciliği

ASIC madencileri, özellikle kripto para birimleri çıkarmak için yaratılmıştır. 2012 yılında piyasaya sürülen ilk ASIC madenci, zamanın yaygın GPU madencilerinden 200 kat daha fazla işleme kapasitesine sahipti. ASIC madencileri pahalıdır ve genellikle 2.000 ila 15.000 ABD Doları arasındadır. Bu, denemek ve tamamlamak için biraz zaman alacak pahalı bir girişimdir.. ASIC madencilerini satın almak, elektrik fiyatlarına ve ağ sorunlarına bağlı olarak çok kârlı veya zararlı olabilir.

Bulut Madenciliği

Bitcoin bulut madenciliği, madencilik için diğer bir seçenektir. Veri depolama ihtiyaçlarınızı karşılamak için bulut depolamayı satın almanıza benzer şekilde, bir bulut madenciliği sağlayıcısından bir bulut madenciliği hizmeti veya sözleşmesi de satın alınabilir. Bunu yaparak, özel madencilik ekipmanlarının yüksek başlangıç ücretlerine ve sürekli bakım maliyetlerine katlanmak zorunda kalmadan kripto para madenciliği yapılabilir.

Bitcoin madenciliğinin amacı nedir?

Bir blok zinciri ağının bilgi işlem ihtiyaçlarını karşılamak için bilgisayar donanımının kullanılması, kripto para madenciliği olarak adlandırılır. Bir blockchain ağı, kripto para madenciliği kullanılarak saldırılara karşı korunabilir ve bu da ağın madencilerinin onu korumaya yardımcı olması için finansal teşvikler sağlar. Bloğun madencilik bulmacası başarıyla çözülürse, bu işlemi gerçekleştiren madenci ağa ait ödüle hak kazanır. Bitcoin madenciliği için gerekenler, yukarıda bahsedilen donanımlardan birkaçı olabilir. Bu durum madencilik yapmak isteyen bireylerin ihtiyaçlarına ve önceliklerine göre değişiklik göstermektedir. Bazı kripto para madenciliği donanımları özel yapım olsa da, kendi bilgisayarınıza oldukça benzer şekilde çalışan genel amaçlı madencilik donanımlarını kullanarak kripto para madenciliği yapabilirsiniz.

Bitcoin ve diğer kripto paralar değişken olduğundan, hatırı sayılır miktarda kripto para madenciliği yapmayı başarsanız bile, değer aniden düşerse yine de su altında kalırsınız.

Bitcoin Üretimi Ne Zaman Tamamlanacak?

“Bitcoin nasıl kazılır?” sorusunun cevabını arayan kullanıcıların en çok merak ettiği bir diğer konu da bu sürecin ne zamana kadar devam edebileceğidir.

Toplam 21 milyon BTC oluşturulana kadar, bitcoin madencileri blok ödülleri almaya devam edebilecek; ancak sonrasında daha fazla bitcoin oluşturulamayacak. Şu an itibariyle 18,5 milyondan biraz fazla BTC oluşturuldu; bu, on yıldan biraz fazla bir süre içinde üretilen toplam miktarın yaklaşık yüzde 88,3'ü. Bununla birlikte, halving sürecinin getirdiği yeni Bitcoin yaratımının giderek azalması nedeniyle Bitcoin üretiminin tamamlanması 120 yıl sene daha sürecek.

Bitcoin Madenciliği Güvenli Mi?

Kripto para birimlerinin toplam piyasa değerinin yanı sıra, bunlara bağlı olan ve bazen tüketiciler tarafından göz ardı edilen başka riskler de vardır.

Enerji tüketimi - Kripto para madenciliği zor bir işlem olduğundan, blokları tekrar tekrar doğrulayan bilgisayarları çalıştırmak için çok fazla enerji kullanılır. Kripto para madencilerinin çoğu ekipmanlarını sürekli çalıştırıyor ve bu da çok fazla elektrik tüketimine yol açıyor.

Cryptojacking - Yeni madencilere ek olarak, artan değeri nedeniyle bilgisayar korsanları da kripto para birimlerine çekildi. Son on yılda, çok sayıda bitcoin hack raporu geldi.

Tüm bunların yanı sıra, kripto para dünyası henüz dünya çapında tam olarak regüle edilmediği ve speküslayonlara açık olduğu için her an her yerde illegal duruma gelebilir. Bu nedenle “Bitcoin madenciliği yasal mı?” sorusu da sıkça sorulan sorular arasında yer almaktadır.

FAQ

Bitcoin üretmek ne kadar sürer?
Evde Bitcoin üretmek yasak mı?
Bitcoin kazma ne zaman bitecek?
Bunu da beğenebilirsin:
Bir konuda yardımımızı ister misiniz?
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
© All Rights Reserved, 2022