Dogecoin

Dogecoin (DOGE)

Tarafından yazılmıştır:
Osman Husain
05/08/2022

Kripto para dünyasının tahtına her ne kadar uzun süredir Bitcoin hakim olsa da, zaman içerisinde çeşitli nedenlerden dolayı farklı amaçlar ile altcoinler geliştirilmiş ve piyasaya sürülmüştür. Dogecoin, yani kriptopara piyasasında  yaygın olarak bilinen adı ile DOGE, aslında ilk başta tamamen şaka amaçlı üretilen bir altcoindir. Beklediklerinden daha fazla ilgiyle karşı karşıya kalan geliştiriciler, dogecoin hakkında daha fazla bilgi edinmek yatırcımlar karşısında şaşkınlıklarını defalarca ifade ettiler.

Dogecoin Nedir?

Dogecoin kripto para dünyasına, birçok yatırımcının sandığının aksine pek de yeni sayılmaz. Dogecoin 2013 yılında iki yazılım mühendisi, Billy Marcus ve Jackson Palmer tarafından başlangıçta şaka amacıyla icat edildi. Bu iki yazılım mühendisi Twitter’da geçen konuşmaların üzerine yılın trendlerinden ikisini (Bitcoin ve Shiba köpeğini içeren “doge” meme) takip ederek yeni bir kripto para birimi geliştirmek için bir araya geldiler. Marcus ve Jackson, herkesin erişebileceği bir madeni para oluşturmak istediler, bu yüzden Dogecoin’i herkesin kaynak kodunu görüntülemesine izin veren açık kaynaklı yazılım koduyla oluşturdular.

Aslında çok da büyük hedeflerle başlamayan bu proje zaman içerisinde dünya çapında en çok konuşulan altcoinlerden biri hâline geldi. Özellikle Tesla ve SpaceX gibi çok ünlü firmaların kurucusu Elon Musk, Twitter’da yaptığı paylaşımlardaki dogecoin yorumları ile Dogecoin’in kripto para dünyasının merkezine oturmasını sağlamıştır. Elon Musk Dogecoin hakkında yalnızca yorum yapmakla kalmamış, 2021 yılının Aralık ayında Tesla şirketinde Dogecoin ile ödeme kabul edeceğini açıklamıştır. Dogecoin özellikle bu olaydan sonra kripto para dünyasında oldukça fazla talep görmeye başlamıştır.

Dogecoin

Dogecoin (DOGE)  Nasıl Çalışır?

Dogecoin, alınabilen, satılabilen, aktarılabilen ve ticaret yapmak için kullanılabilen bir kripto para birimidir. Ancak ticarette kullanımı mevcut durumda çok yaygın değildir. Dogecoin tüm işlemlerini kaydeden, merkezi olmayan bir dijital defter olarak blok zinciri teknolojisini kullanır.

Bitcoin Dogecoin
Sembol BTC DOGE
Geliştirildiği yıl 2009 2013
İlk amacı Para birimi veya değer deposu olarak kullanılmak üzere oluşturuldu Bitcoin ve Doge meme'inin şaka amaçlı bir parodisi olarak oluşturuldu
Yaklaşık piyasa değeri* 382 milyar dolar 8,2 milyar dolar
Madeni para sayısı* 19,1 milyon 132,7 milyar
Maksimum madeni para sayısı 21 milyon Sınırsız, ancak yıllık ihraç 5 milyar madeni para ile sınırlıdır

Dogecoin (DOGE) Özellikleri Nelerdir?

Yatırımcılar arasında oldukça revaçta olan Dogecoin’in amacı nedir? Bitcoin ve diğer başka birçok kripto para gibi, Dogecoin de proof-of-work yöntemini ve buna ek olarak, mining yani madencilik anlamına gelen süreci sistem üzerindeki işlemleri onaylamak için kullanır. Dogecoin madencileri, Dogecoin'in blok zincirindeki işlemleri doğrulayan ve kaydeden matematiksel denklemleri çözmek için yüksek bilgi işlem gücüne sahip bilgisayarlar ve benzeri cihazları kullanır. Dogecoin işlemlerini doğrulama karşılığında madenciler Dogecoin ile ödeme alırlar.

Dogecoin, Bitcoin'den çok daha verimlidir. Dogecoin madenciliği, Bitcoin madenciliğinden daha hızlıdır ve çok daha az enerji gerektirir, bu nedenle Bitcoin’inde olduğu gibi çevreye potansiyel zarar veren özellikleri yoktur.

Dogecoin aracılığıyla işlemler gerçekleştirmek de Bitcoin işlemlerinden çok daha hızlı ve ucuzdur. Bunun nedeni, daha hızlı blok işlemeye izin veren nispeten basit madenciliktir. Bir blok neredeyse dakikada bir hızında oluşturulur. Değişimi tamamlamak için sadece 4 DOGE blok zinciri onayı gereklidir. Dogecoin’in özellikleri kısaca maddeler hâlinde aşağıdaki gibi sıralanabilir;

  • Maliyet ve Hız: Düşük ücretli ve hızlı işlemlere sahiptir.
  • Sınırsız Arz: Dogecoin sınırsız arza sahiptir ve bu her zaman üretilebileceği anlamına gelir.
  • Topluluk: En fazla sadık ve yaratıcı topluluğa sahip olan altcoinlerden biridir.

Tüm bu özellikleri sayesinde Dogecoin farklı bir çok altcoine kıyasla ön plana çıkmaktadır.

"Dogecoin'in spekülatif çılgınlık ve para kazanma girişimi için bir kanal olmaktan başka görünürde ticari veya yatırım amaçlı bir kullanımı yoktur. Cazibesinin büyük bir kısmının, Bitcoin'in 60.000$'ına kıyasla alım satımının çok ama çok ucuz olmasından kaynaklandığını düşünüyorum; bu da Dogecoin'i bir şeyler yapmak isteyen perakende tüccarlar için çok daha ulaşılabilir kılıyor" - Oanda Asia Pacific Pte

Dogecoin (DOGE) Madenciliği Nasıl Yapılır?

Zaman içerisinde, kazandığı ün ile birlikte dogecoin hakkında bilgi edinmek isteyen yatırımcıların da sayısı artmıştır. Bu yatırımcılar arasında en çok sorulan sorulardan biri de “Dogecoin nasıl kazılır?” dır.

Dogecoin madenciliğine başladığınızda, bir blok Dogecoin kriptosu ile ödüllendirilirsiniz. Bu ödülden yararlanmak için bir DOGE cüzdanına sahip olmanız gerekmektedir. Bu nedenle, hem iOS hem de Android için mevcut olan Dogecoin uygulamasını indirmeniz veya resmi web sitelerine kaydolmanız gerekir.

Hesabınıza kaydolduktan sonra, 12 kelimelik bir diziden oluşan “tohum cümlesi”ni dikkatlice not etmeniz ve saklamanız gerekmektedir. Bu önemlidir, çünkü yeni bir cihazda her oturum açtığınızda, kimlik doğrulama amacıyla ilgili bu dizeyi girmeniz gerekir. Tohum ifadesini kaybederseniz, kripto cüzdanınıza erişim sağlayamazsınız.

Dogecoin madenciliği yapmak için madencilik sürecini başlatacak bir yazılıma ihtiyacınız vardır. Bunun yanı sıra, madencilik yaparken grafik kartınızı yönetecek başka bir yazılıma da ihtiyaç bulunmaktadır.

Bir Dogecoin madencisi olarak yapılması gereken, bloklar halinde sunulan kriptografik problemleri çözmektir. Kullanıcıların başlattığı işlemler bu bloklarda derlenir ve kriptografik görevler şeklinde sunulur. Görevleri gerçekleştirmek ve işlemleri doğrulamak için bilgi işlem gücü yani bilgisayar gibi çeşitli donanımlar kullanılır. Dogecoin madenciliği yapmak için çok fazla bilgi işlem gücüne sahip olmanıza gerek yoktur ancak yine de daha fazla bilgi işlem gücü kullanarak bir avantaja sahip olabilirsiniz. Bilgi işlem gücü, hash oranınızı, ve bu da günlük işleyebileceğiniz blokların sayısını belirler.

Daha yüksek bir bilgi işlem gücü, diğer madenciler üzerinde size avantaj sağlar çünkü daha fazla jeton kazanmak için blokları çözer ve işlemleri daha hızlı doğrular.

Dogecoin to Turk Lira. Source: Coinbase

Dogecoin Ne Zaman Çıktı?

Dogecoin aslında bir şaka olarak başladı. İlk kripto para birimlerinden olan Bitcoin, düşük ücretlerle ve üçüncü bir kişiden izin almadan dijital para alışverişi yapılmasına olanak sağlayan etkileyici bir yenilikti. Ancak Bitcoin aynı zamanda açık kaynaktı, yani herkes onu kopyalayabilirdi ve bir noktada herkes yaptı, Litecoin ve benzerleri ortaya çıktı.

Bazı kişilere göre Dogecoin bu trendin komik cevabı hâlinde geldi. Aralık 2013'te yazılım mühendisleri Billy Markus ve Jackson Palmer tarafından geliştirilen Dogecoin, neredeyse her zaman alaycı bir dille anılan bir altcoin oldu.

Neredeyse en başından beri, Dogecoin oldukça büyük ve etkili bir topluluğa sahipti. Kripto fikrini benimseyen ancak Bitcoin ile dalga geçmek isteyen insanları cezbetti. Köpekleri seven insanları kendine çekti. Birçok internet meme’inin ve fenomenlerinin odak noktası oldu.

Dogecoin’in Geleceği

Dogecoin’in geleceği ise dogecoin hakkında bilgi edinmek isteyen tutkunları ve yatırımcıları arasında büyük bir merak konusu. Tesla, Space X ve başka birçok dev şirketin CEO’su Elon Musk, sıklıkla Twitter’da üzerine yaptığı yorumlardan birinde “Dogecoin insanlığın kripto parasıdır.” demiştir. Bu her ne kadar Dogecoin topluluğunun gücünü vurgulasa da Dogecoin stablecoinler ve merkeziyetsiz finans gibi alanlarda gelecek vaadeden diğer başka altcoinlere kıyasla teknik açıdan oldukça zayıftır. Bu nedenle Dogecoin uzun vadede onu değerli kılacak bir içsel değerden ziyade popülaritesine dayalı bir yapıdadır.

“Dogecoin bir kuruştan daha az değerlidir. 1$ veya 10$ değerinde satın alabilir ve tüm gün keyifle seyredebilirsiniz. Oğlum için birkaç dolar değerinde aldım ve izliyoruz ve tüm fiyat hareketlerini ve neden oluştuğunu tartışıyoruz. Onun için eğlenceli, heyecan verici ve eğitici.” - Mark Cuban

FAQ

Bunu da beğenebilirsin:
Bir konuda yardımımızı ister misiniz?
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
© All Rights Reserved, 2022