Dogecoin

NFT Nedir?

Tarafından yazılmıştır:
10/04/2022

Değiştirilemeyen tokenlar (NFT'ler) bugünlerde her yerde görünüyor. Sanat ve müzikten taco ve tuvalet kağıdına kadar, bu dijital varlıklar 17. yüzyıl egzotik Hollanda laleleri gibi satılıyor - bazıları milyonlarca dolara.

Tıpkı Bitcoin gibi, NFT'ler de token sahipleri arasında kolay tanımlama ve transfer için sahiplik ayrıntılarını içerir. Sahipler ayrıca NFT'lere varlıkla ilgili meta veriler veya nitelikler de ekleyebilir. Örneğin, kahve çekirdeklerini temsil eden tokenlar adil ticaret olarak sınıflandırılabilir. Ya da sanatçılar dijital sanat eserlerini meta verilerde kendi imzalarıyla imzalayabilirler.

Peki NFT'ler bu kadar paraya ya da bu kadar abartıya değer mi? Bazı uzmanlar bunların dot-com çılgınlığı ya da Beanie Babies gibi patlamaya hazır bir balon olduğunu söylüyor. Diğerleri ise NFT'lerin kalıcı olduğuna ve yatırımları sonsuza dek değiştireceğine inanıyor. Kısacası NFT nedir? Kripto dünyasında son dönemde sıkça sorulan sorulardan bir tanesi.

NFT Ne demek?

Nft açılımı nedir? NFT’nin açılımı ‘Non-fungible token’dır. Non-fungible token, değiştilemez token anlamına gelir. Değiştirilemez tokenlar, esasen "bu kripto cüzdan adresini kontrol eden kişi, bu konumda depolanan bir bilgisayar dosyasının sahibidir" diyen bilgileri içeren, alınıp satılabilir dijital varlıklardır.

Bilgisayar dosyası, daha önce de bahsettiğimiz gibi, bir resimden GIF'e veya ses klibine kadar herhangi bir şey olabilir.

NFT'lerle ilgili ilginç olan şey, aynı görüntü veya dosyanın 1.000 kopyasını oluştursanız ve bunların sahipliğini temsil etmek için aynı sayıda NFT bassanız bile, görüntünün her bir kopyası, her bir NFT belirtecinin içerdiği özel bilgi türüne (meta veri olarak adlandırılır) dayalı olarak diğer 999 parçadan benzersiz bir şekilde tanımlanabilir olacaktır.

Bunu, 1.000 özel kopyası olan, ancak her kartın diğerlerinden ayırt etmek için kendi seri numarasına sahip olduğu bir ticaret kartı baskısı olarak düşünün. Buna ek olarak, üzerinde 1 numaralı seri numarası olan kart büyük olasılıkla daha yüksek bir fiyata satılacak ve baskıdaki diğer kopyalardan daha cazip olacaktır.

NFTs

Örneğin, 1.000 parça arasından 10 tanesinin farklı renkte arka plana sahip olmasına ve sadece bir tanesinin desenli arka plana sahip olmasına karar verilebilir. Bunu yaparak, koleksiyona yatırım yapmak isteyen bazı alıcılar doğal olarak koleksiyondaki en nadir parçalara sahip olmak isteyecek ve koleksiyona olan talebin yüksek kalacağını varsayarak zaman içinde değerlerinin daha da artacağını umacaklardır.

Şimdi, değiştirilebilirlik hakkında konuşalım - değiştirilemez tokenlara adını veren kısım. Tanım olarak, değiştirilebilir tokenlar, karşılıklı olarak başka bir token ile benzer şekilde değiştirilebilen tokenlardır. Örneğin, Bob elindeki bir bitcoin'i Alice'in bir bitcoin'i ile takas edebilir ve taraflardan hiçbiri daha iyi ya da daha kötü durumda olmaz. NFT'lerde bu o kadar basit değildir.

NFT'lerin kendileri takas edilebilir olsa da (NFT'leri başkalarından alıp başkalarına satabilmeniz anlamında), her bir NFT'nin kendine has özellikleri, kendine özgü bir değeri olduğu anlamına gelir. Örneğin, parlak bir Charizard Pokemon kartını "Shoeless" Joe Jackson, 1909 American Caramel beyzbol kartıyla birebir takas edemezsiniz. İnsanların NFT'ler hakkında konuşurken kullandığı "değiştirilemez" kavramı ile kastedilen budur.

NFT'ler METAVERSE
Vakıf Blok zinciri ağında varlık sahipliğinin temsili. Birlikte çalışabilir sanal alanlar koleksiyonu ile açık, paylaşılan ve kalıcı 3D internet.
Kökeni 2017'de CryptoPunks ile başladı. 1996 tarihli bir bilim-kurgu romanından türetilmiştir.
Kullanılabilirlik NFT pazar yerlerinde kolayca erişilebilir. Sınırlı metaverse platformları VR ve XR teknolojileri aracılığıyla erişim sağlar.
Avantajlar Varlık mülkiyeti için geleneksel emsalleri gözden geçirme fırsatı. İnterneti görme, etkileşim kurma ve kullanma şekillerimizde büyük köklü değişiklikler.

NFT nasıl alınır?

Özünde herhangi bir dijital görüntü NFT olarak satın alınabilir. Ancak, özellikle de acemiyseniz, satın alırken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç husus vardır. Hangi pazardan satın alacağınızı, satın aldığınız NFT’leri saklamak için ne tür bir dijital cüzdanın gerekli olduğunu ve işlemi gerçekleştirmek için ne tür bir kripto para birimi gerektiğini belirlemelisiniz. Belirli NFT türleri (futbol veya basketbol maçında giyilen bir forma veya top gibi) için özel pazarlar da vardır. Ancak, maliyetlerin farkında olun. Bazı piyasalar, bir blok zinciri işlemini gerçekleştirmek için gereken enerji miktarı olan "gaz" maliyeti talep etmektedir. Diğer masraflar arasında doları ethereuma çevirme maliyeti ve kapanış masrafları yer alabilir.

NFT'lerin diğer temel özellikleri şunlardır:

  • Yok edilemez

Tüm NFT verileri akıllı sözleşmeler aracılığıyla blok zincirinde saklandığından, hiçbir token yok edilemez, kaldırılamaz veya çoğaltılamaz. Bu tokenların mülkiyeti de değişmezdir, yani oyuncular ve koleksiyoncular aslında NFT'lerine sahiptir, onları yaratan şirketlere değil. Bu durum, kullanıcıların satın aldıkları şeye aslında sahip olmadıkları, sadece müziği dinlemek için lisans satın aldıkları iTunes mağazasından müzik gibi şeyler satın almakla tezat oluşturmaktadır.

  • Doğrulanabilir

Geçmiş sahiplik verilerinin blok zincirinde saklanmasının bir diğer faydası da dijital sanat eserleri gibi öğelerin orijinal yaratıcısına kadar izlenebilmesidir, bu da üçüncü taraf doğrulamasına gerek kalmadan parçaların doğrulanmasına olanak tanır.

NFT

NFT'nin Kripto Para Biriminden Farkı Nedir?

NFT ne demek? NFT (Non-fungible token) değiştirilemez token anlamına gelir. Genellikle Bitcoin veya Ethereum gibi kripto paralarla aynı tür programlama kullanılarak oluşturulur, ancak benzerlik burada biter.

Fiziksel para ve kripto paralar "değiştirilebilir", yani birbirleriyle takas edilebilir veya değiştirilebilirler. Ayrıca değer olarak da eşittirler - bir dolar her zaman başka bir dolar değerindedir; bir Bitcoin her zaman başka bir Bitcoin'e eşittir. Kriptonun değiştirilebilirliği, onu blok zincirinde işlem yapmak için güvenilir bir araç haline getirir.

NFT'ler farklıdır. Her birinin, NFT'lerin birbiriyle değiştirilmesini veya birbirine eşit olmasını imkansız kılan (dolayısıyla değiştirilemez) bir dijital imzası vardır. Örneğin bir NBA Top Shot klibi EVERYDAYS'e eşit değildir çünkü ikisi de NFT'dir. (Hatta bir NBA Top Shot klibi başka bir NBA Top Shot klibine eşit olmak zorunda da değildir).

NFT'ler (değiştirilemez tokenlar) bir blok zincirinde var olan ve çoğaltılamayan benzersiz kriptografik tokenlardır.

Bir NFT Nasıl Çalışır?

NFT'ler, işlemleri kaydeden dağıtılmış bir kamu defteri olan bir blok zincirinde bulunur. Blok zincirini muhtemelen kripto para birimlerini mümkün kılan temel süreç olarak biliyorsunuzdur.

NFT'ler yaygın olarak Ethereum blok zincirinde tutulur, ancak diğer blok zincirleri de bunları destekler.

NFT nedir nasıl yapılır? Bir NFT, aşağıdakiler de dahil olmak üzere hem somut hem de soyut öğeleri temsil eden dijital nesnelerden oluşturulur veya "basılır":

  • Grafik sanat
  • GIF'ler
  • Videolar ve spor özetleri
  • Koleksiyon Ürünleri
  • Sanal avatarlar ve video oyunu görünümleri
  • Tasarımcı spor ayakkabıları
  • Müzik

Ayrıca özel mülkiyet haklarına da sahip olurlar. NFT'lerin aynı anda yalnızca bir sahibi olabilir ve blok zinciri teknolojisini kullanmaları, sahipliğin doğrulanmasını ve tokenların, yani bir bakıma NFT coinlerin sahipler arasında aktarılmasını kolaylaştırır. NFT coin nedir? NFT coinler, diğer bir adıyla tokenlar, NFT’lerin oluşturulduğu ekosistemde kullancılar arası alışverişi kolaylaştırmak adına oluşturulan varlıklardır. Yaratıcı ayrıca bir NFT'nin meta verilerinde belirli bilgileri de saklayabilir. Örneğin, sanatçılar imzalarını dosyaya ekleyerek sanat eserlerini imzalayabilirler.

NFT'ler ayrıca bireylerin kimliklerini, mülkiyet haklarını ve daha fazlasını temsil etmek için de işlev görebilir.

NFT nasıl kullanılır?

Blockchain teknolojisi ve NFT'ler sanatçılara ve içerik oluşturuculara mallarından para kazanmaları için eşsiz bir fırsat sunmaktadır. Örneğin, sanatçılar artık sanatlarını satmak için galeriler veya müzayede evleri ile işbirliği yapmak zorunda değiller. Bunun yerine, sanatçı eserini bir NFT olarak doğrudan tüketiciye satabilir ve bu da kârın daha fazlasını elinde tutmasını sağlar. Buna ek olarak, sanatçılar telif haklarını programlayabilir, bu sayede sanat eserleri yeni bir sahibine satıldığında satışların bir yüzdesini alırlar. Geleneksel ticarette sanatçılar genellikle eserleri ilk satıldıktan sonra gelecekteki gelirlerini alamadıkları için bu cazip bir özelliktir.

FAQ

Bunu da beğenebilirsin:
Bir konuda yardımımızı ister misiniz?
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
© All Rights Reserved, 2022